čtvrtek 13. října 2016

Jo Nesbø - Syn

Originální název: Sonnen
Žánr: Literatura světová, Thriller
Autor: Jo Nesbo
Rok vydání v Čr: 2014
Počet stran: 456
Nakladatelství: Kniha Zlín
Přeložil:

Anotace:

Jaké to asi je když si odpykáváte trest ve vězení a zjistíte, že ne vše je tak, jak jste si mysleli, že to je?

Děj:

Děj začíná ve věznici Staten, byla umístěna, již od svých osmnácti let, osoba, které se přezdívalo Malý Budha. Byl to člověk, který toho moc nenapovídal, ale když se někdo z ostatních vězňů potřeboval z něčeho vyzpovídat byl tu pro každého k dispozici. Tato osoba se dostala do této věznice jen proto, že se o jeho otci, policistovi, zjistilo, že byl zkorumpovaný a jeho přiznání přišlo až v den spáchání sebevraždy otce. Do té doby z bezproblémového mladého muže, který se ve škole učil na jedničky a závodně se věnoval zápasení – a velice úspěšně a přál si být po otci policistou, se stal výtržník a později i vrah.
Ve vězení na sebe začal brát vraždy co sám nespáchal výměnou za heroin. Po dlouhých dvanácti letech, když na sebe měl vzít další vraždu, kterou nespáchal mu jeden spoluvězeň, při jeho zpovídání sdělil, že jeho otec nejspíš žádnou sebevraždu nespáchal a ani sám nenapsal dopis na rozloučenou, byl ke všemu donucen. To Syn nemohl nechat jen tak a proto se rozhodl, že odmítne vzít na sebe další vraždu. Po tomto sdělení přestává Syn dostávat pravidelnou dávku drogy a tím pádem se dostává absťák. Nakonec ho ale překoná a vymyslí i útěk z nejvíce střežené věznice jaké byla kdy postavena.
Poté co se dostal na svobodu, kde za 12 let nevěděl jak co funguje a neuměl si pomalu ani nastoupit do autobusu, objednat hotel nebo volat z takové vymoženosti jako je mobilní telefon, který má v sobě ještě ukrytý celý internet, začalo jeho tažení za pomstou a opravdovou pravdou. Bohužel ale pravdu nezjistí pouze zákonným způsobem a tak se dostává postupně do křížku s policií a mafií. A postupem času se ho snaží dostat čím dál více lidí. Pro jedny je vrah a pro druhé bojovník se zločinem a špatnými mravy.
Jak Synovo tažení za pravdou dopadne? Zjistí vše co chtěl vědět o svém otci? Bude to pro něj zklamání?

Můj názor:

Další kniha, kterou napsal můj velice oblíbený autor Jo Nesbø. Nikdy bych ale knihu nepovažoval za dobrou, jen kvůli tomu, že ji napsal někdo od koho jsem již nějaké knihy četl, nebo je to můj oblíbený spisovatel. Po dlouhé době kniha od něj kde nevystupuje Harry Hole, čehož jsem se trochu obával. Ale tato kniha je prostě perfektní! Ihned od začátku Vás kniha v podstatě vcucne do děje a vy se až do poslední stránky nemůžete odtrhnout. Pořád chcete víc a víc až nakonec kniha skončí a vy litujete, že jste již takový skvost dočetly a nemá ještě o dalších 200 stran více. Je to další z knih, které mě v poslední době opravdu dostaly.

Hodnocení:

95%
*****
Jak se líbila tato kniha Vám naši knižníci?


Váš M.

3 komentáře:

  1. Já zatím od Nesboho četla pouze Netopýra a Šváby, tedy první dva díly s Harrym a vůbec si mě nezískal. Chystám se v sérii nicméně pokračovat, protože právě třetí Červenku všichni vychvalují až do nebes, takže pokud ta se mi zalíbí, půjdu jednoznačně i do Syna, protože ten má opravdu výborné hodnocení. Jsem ráda, že se líbil, mějte se krásně :)

    OdpovědětVymazat
  2. Zatím jsem četla od autora jenom Sněhuláka a hodlám se vrhnout na celou sérii. Syna jsem si pořídila taky a jsem ráda, že je to samostatná kniha. Ale zatím jsem se k němu nedostala.

    OdpovědětVymazat
  3. Knihu jsem zatím nečetla. Popravdě jsem ani nevěděla, jestli ji mám otevřít, moc mě nezaujala. Ale díky tvé recenzi to bude asi zajímavé. Od Nesba jsem zatím četla Doktora Proktora a s ním jsem byla spokojená. Tak uvídím :)

    OdpovědětVymazat